Raport Pileckiego od września w kinach. Zobacz zwiastun!
Misja TVP

Raport Pileckiego od września w kinach. Zobacz zwiastun!

Fot.: TVP/Krzysztof Wiktor
Spadające gwiazdy w TVP. Marta Kielczyk prowadzącą

Spadające gwiazdy w TVP. Marta Kielczyk prowadzącą

Lipowo. Zmowa milczenia w Player.pl. Kiedy premiera?

Lipowo. Zmowa milczenia w Player.pl. Kiedy premiera?

Raport Pileckiego już od 1 września w kinach. Produkcja zaprezentuje historię bohatera narodowego, rotmistrza Witolda Pileckiego.

Raport Pileckiego to historyczna produkcja, która przybliży losy polskiego bohatera – rotmistrza Witolda Pileckiego. Był harcerzem, uczestnikiem Bitwy Warszawskiej, obrońcą Polski w 1939 roku, członkiem ruchu oporu, powstańcem warszawskim, walczył też w armii Andersa.

Wykazał się bezprecedensową w skali świata odwagą – zgłosił się na ochotnika, by wejść do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, z którego brawurowo zbiegł po 947 dniach. W raporcie napisanym po ucieczce, przekazał światu prawdę o zbrodniczej działalności Niemców.

Raport Pileckiego
fot. Miguel Neto / TVP

Po wojnie Witold Pilecki został aresztowany, torturowany i skazany na śmierć przez komunistów za działalność wrogą Polsce Ludowej.

Moim zadaniem było opowiedzenie historii autentycznego człowieka, który kiedyś istniał, miał swoje marzenia i pragnienia, odczuwał pełne spektrum emocji, radość, miłość i strach, człowieka, który został postawiony w sytuacji bez wyjścia, a mimo to, udało mu nie utracić swojego człowieczeństwa. Witold miał piękne, kochające serce, którego potrafił słuchać. To bardzo inspirująca postać, dlatego przede wszystkim postanowiłem poznać Witolda, dowiedzieć się o nim możliwie najwięcej, o tym jakim był człowiekiem, jakie były jego motywacje i cele. Pragnąłem ujrzeć świat jego oczami ­­­– wspomina Przemysław Wyszyński, który wcielił się rolę rotmistrza Pileckiego.

Kto gra Witolda Pileckiego?

W postać Witolda Pileckiego wciela się Przemysław Wyszyński. Aktor znany jest z epizodycznych ról w serialach, takich jak Ojciec Mateusz, M jak miłość, Papiery na szczęście i Przyjaciółki.

Raport Pileckiego
fot. Miguel Neto / TVP

W obsadzie znaleźli się również m.in. Paulina Chapko, Mariusz Jakus, Karol Wróblewski i Paweł Paprocki. Raport Pileckiego wyreżyserował Krzysztof Łukaszewicz. Za scenariusz odpowiedzialni są Leszek Wosiewicz i Krzysztof Łukaszewicz. Autorem muzyki jest Michał Lorenc.

Premiera filmu Raport Pileckiego już 1 września w kinach.

Polecamy