Viaplay od 2023 roku będzie pokazywać transmisje wyścigów Formuły 1. Dla fanów wyścigów w Polsce jest to zła wiadomość.

Transmisje Formuły 1 znikają z polskiej telewizji po 18 latach! Kolejno od 2004 roku pokazywały je TV4, Polsat, Polsat Sport czy Eleven Sports. Nasuwa się jednak od razu pytanie: gdzie teraz oglądać wyścigi Formuły 1?

Od tego roku widzowie będą mogli je oglądać tylko za pośrednictwem Viaplay, skandynawskiej platformy streamingowej. Na ten moment nie ma żadnych informacji o sublicencji na 4 wyścigi w telewizji otwartej. Oznacza to, że widzowie w Polsce nie będą mogli oglądać rund mistrzostw świata w telewizji linearnej. Viaplay nie posiada bowiem kanałów telewizyjnych. Zmniejsza się tym samym dostępność widzów do tej dyscypliny. Prawa będą obowiązywały przez trzy sezony. Następne będą kwestią przetargu. Skandynawska platforma streamingowa zwykle lubi kupować prawa szybciej, a także za nie przepłacać. Przykładem był przetarg na prawa do Ligi Europy i Ligi Konferencji Europy, gdzie zapłacono za nie znacznie więcej niż dotychczasowa cena rynkowa.

Co będzie oferować Viaplay fanom Formuły 1?

W ramach transmisji dostępnych w Viaplay widzowie będą mogli obejrzeć wyścigi Formuły 1, a także jej serii juniorskich – Formuły 2 i Formuły 3. Dostępne będą wszystkie sesje weekendu, czyli treningi, kwalifikacje i wyścigi. Grand Prix F1 mają być nadawane w 1080p, z innymi seriami nie ma tej pewności, więc najpewniej będzie to 720p. Formuła 1 ma być oprawiona polskim studiem, a transmisje polskim komentarzem. Polski team przekazu będzie tworzyło 11 osób. W składzie są między innymi Mikołaj Sokół, Michał Gąsiorowski, Maciej Jermakow czy Aldona Marciniak. Do głównego streama dodatkiem mają być kamery pokładowe kierowców, a także live timing czy pozycjonowanie aut na torze. Podobne rzeczy platforma oferuje miedzy innymi w Szwecji, Norwegii, Finlandii, Danii, krajach bałtyckich czy w Holandii, gdzie jest posiadaczem praw do wyścigów Grand Prix Formuły 1.

Ile kosztuje Viaplay?

Aby oglądać F1 w Viaplay, należy zakupić pakiet Total. Do końca lutego miesięczna opłata za jego posiadanie kosztuje 34 złote. Jednak od 1 marca jego koszt wzrośnie aż do 55 złotych! Można ponadto zakupić roczny dostęp do pakietu, który kosztuje 44 złote miesięczne przez 12 miesięcy. Platforma od początku marca ma również oferować dwa inne pakiety – Medium oraz Films & Series, które, co prawda, będą tańsze, ale nie będą posiadać dostępu do transmisji Formuły 1, KSW czy Premier League.

Kontrowersje związane z Viaplay

Platforma Viaplay spotyka się z częstą krytyką swoich obecnych i byłych użytkowników. Związane są one z problemami ze streamingiem, jaki oferuje platforma, a także z jakością obrazu i dźwięku. Występują one od startu platformy w sierpniu 2021 roku. Zdarzyły się między innymi podczas spotkania w grudniu 2021 roku Bayernu z Borussią Dortmund w Bundeslidze, podczas ostatniej walki gali KSW w styczniu 2021 roku, a także wiele razy podczas meczów Ligi Europy, w tym tych z udziałem Legii Warszawa, które były w Viaplay na żywo na wyłączność.. Widzowie skarżą się także na brak stabilności w działaniu aplikacji Viaplay na telewizory. Problemy występują również podczas transmisji Premier League, do której prawa platforma przejęła w sierpniu 2022 roku. Wobec Viaplay prowadzone jest postępowanie wyjaśniające przez UOKiK. Może one zakończyć się postawieniem zarzutów wobec spółki i nałożeniem kary w wysokości do 10% obrotu.

 

Polecamy