Jesienią TVP1 zaprasza na nowy serial kostiumowy Dewajtis. Czy produkcja odniesie sukces jak Stulecie Winnych?

Akcja serialu Dewajtis toczy się pod koniec XIX wieku. W siedmiu odcinkach serialu o miłości, honorze i rodzinie splatają się losy zaściankowo-dworskiej społeczności, której życie odmieniło powstanie styczniowe.

Żądanie umierającego ojca nakłada na młodego Marka Czertwana nowy obowiązek – ma zająć się dodatkowo majątkiem ziemskim Poświcie, pozostawionym przez zaginionego przyjaciela ojca, powstańca-magnata Kazimierza Orwida. Nad bohaterami kojący cień roztacza tytułowy Dewajtis, prastary dąb, który staje się dla bohaterów swoistą ucieczką od trudów życia i majestatycznym symbolem.

Adaptacja powieści na scenariusz nie była łatwa. Literacki pierwowzór nie jest obszerny, nie ma wielu dialogów, choć prezentuje wartką akcję i kilka planów czasowych. We wspomnieniach bohaterów cofamy się do powstania listopadowego, poznajemy powstanie styczniowe, jego konsekwencje, zabieranie majątków i zsyłkę oraz życie bohaterów u schyłku XIX wieku. Tworząc scenariusz serialu zdecydowaliśmy nie pokazywać wcześniejszych wydarzeń w jednym ciągu. Posłużyliśmy się stosunkowo krótkimi retrospekcjami, by ukazać widzom tło historyczne, ale skupiliśmy się na akcji, która dzieje się pod koniec XIX wieku – mówi Ilona Łepkowska, pod której opieką artystyczną powstawał scenariusz serialu.

Dewajtis – kim są bohaterowie?

Marek Czertwan (w tej roli Karol Dziuba) jest synem Pawła Czertwana – właściciela majątku Skomonty i pochodzącej z niższej sfery Marii Wojdat. Wychowany przez ojca w poczuciu obowiązku i kultu pracy. Marek odziedziczył po ojcu uczciwość, wierność zasadom, dotrzymywanie słowa.

Dewajtis: Marek Czertwan
fot. TVP

Irena Orwid (Michalina Olszańska) wychowała się w Ameryce. Jej rodzice zostali zesłani na Syberię za udział w powstaniu styczniowym. Udało im się uciec z niewoli i przez Alaskę dotarli do USA. Rodzina odkładała pieniądze na powrót do Polski, ale niestety przed podróżą zostali zamordowany. Dziewczynką zaopiekowała się dość zamożna rodzina Marwitzów. Irena, gdy dorosła, postanawia pojechać do Polski na Żmudź.

Deajtis: Irena Orwid
fot. TVP

Irenie w podróży towarzyszy Clarke Marwitz (Jakub Gąsowski). Amerykanin, syn rodziny przedsiębiorcy z Drake City, która przygarnęła małą Irenkę po tragicznej śmierci rodziców. Od zawsze wspiera Irenę. Mimo, że odziedziczy przędzalnię i inne interesy ojca, to decyduje się zostać w Polsce, gdzie znajduje swoją miłość.

W obsadzie Dewajtis znalazł się również Mirosław Baka, który wciela się w Pawła Czertwana czyli ojca Marka. Jego drugą żoną jest Olga Czertwan (Małgorzata Pieczyńska) – fałszywa pozerka z pretensjami. Ich dziećmi są utracjusz i leń Witold Czertwan (Jan Hrynkiewicz) oraz emancypantka Hanna Czertwan (Anna Bielawska).

Dewajtis
fot. TVP

Ponadto w obsadzie Dewajtis znaleźli się Wojciech Skibiński, Ada Szczepaniak, Dawid Dziarkowski, Maria Pakulnis, Tomasz Sapryk, Grażyna Barszczewska i Marek Bukowski. Reżyserem serialu jest Filip Zylber.

Dewajtis będzie można oglądać w niedziele o godzinie 20:20 w TVP1. Premiera serialu już 17 września.

Polecamy