Kończy się pewna era w amerykańskich mediach. Rozpoczynający się we wrześniu 41. sezon amerykańskiego „Koła Fortuny” (Wheel Of Fortune) będzie ostatnim, który poprowadzi Pat Sajak.

Amerykanin polskiego pochodzenia prowadzi znany teleturniej od 1983 roku. Wtedy również współprowadzącą program została Vanna White. Duet nieprzerwanie prowadził program, a gdy Sajak nie mógł go prowadzić, zastępowała go odsłaniająca litery na tablicy White.  Sajak o swoim odejściu poinformował w tweecie opublikowanym w czwartek, 13 czerwca polskiego czasu. Jednocześnie w programie pozostaje wspomniana Vanna White. Sajak natomiast przez trzy lata od odejścia pozostanie w programie jako konsultant.

Kto zastąpi Pata Sajaka w „Wheel of Fortune”?

Wraz z rozpoczęciem 42. sezonu programu we wrześniu 2024 roku, prowadzenie przejmie znany z telewizji ABC prezenter Ryan Seacrest. Prowadzi on program „American Idol”. Jest również między innymi producentem wykonawczym serialu o Kardashianach.

Seacrest w oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych podkreśla, że przywilejem było oglądanie Pata i Vanny przez ostatnie 40 lat, chce również nauczyć się wszystkiego, co może od odchodzącego prezentera. Zaznacza również, że nie może się doczekać kontynuowania tradycji kręcenia kołem i współpracy z prezenterką show.

Amerykańskie „Koło Fortuny” – gdzie oglądać?

Obecnie odcinki amerykańskiego teleturnieju „Wheel of Fortune” nadawane są wieczorami w ramach dystrybucji lokalnej (tzw. syndykacja telewizyjna). Program w takiej formie jest emitowany od września 1983 roku. Show jest jednym z najchętniej oglądanych w ramach swojego pasma. Trwa około 22 minut. W latach 1975 – 1991 oryginalną wersję programu nadawano w NBC i CBS w ramach programów pasma „daytime”. Od 2020 roku telewizja ABC emituje wydania programu w „prime time” z udziałem gwiazd.

W Polsce można oglądać nagrania amerykańskiej wersji na YouTube, a w TVP2 i na TVP VOD polską wersję teleturnieju, emitowaną ponownie od 2016 roku. Wcześniej program nadawano w latach 1992-1998 i 2007 – 2008. Polską edycję prowadzi Norbi, który zastąpił Rafała Brzozowskiego.

Polecamy