Jan Paweł II bohaterem ramówki TVN 7 w Wielkanoc
Święta z papieżem

Jan Paweł II bohaterem ramówki TVN 7 w Wielkanoc

Fot.: TVN
Julia Kamińska wreszcie wygrała odcinek Twoja twarz brzmi znajomo

Julia Kamińska wreszcie wygrała odcinek Twoja twarz brzmi znajomo

Znany program powraca do TVN. Ruszył casting

Znany program powraca do TVN. Ruszył casting

W tym roku Wielkanoc wypada 9 kwietnia. Tego dnia stacje telewizyjne przygotowują specjalne ramówki. W tym roku stacja Grupy TVN Warner. Bros Discovery zaprasza na maraton filmów o Janie Pawle Drugim.

Jan Paweł II to bez wątpienia jeden z najważniejszych Polaków w historii nowożytnej naszego kraju. W 1978 roku kardynał z Wadowic, Karol Wojtyła został następcą św. Piotra. To za jego pontyfikatu miało miejsce wiele historycznych wydarzeń, a wśród nich koniec tzw. „Zimnej Wojny”. W 2014 roku Jan Paweł II został ogłoszony świętym Kościoła Katolickiego.

Historia Jana Pawła II

Papież Polak, Jan Paweł II od lat jest postacią, która rozpala miliony ludzi na całym świecie. Jego historia została zaprezentowana w wielu filmach i dokumentach. W Wielkanoc i poniedziałek wielkanocny widzowie TVN 7 zobaczą dwie produkcje prezentujące Karola Wojtyłę.

W filmie „Karol. Człowiek, który został papieżem” pokazano historię Wojtyły, zanim został następcą świętego Piotra. Widzowie zobaczą młodego Karola Wojtyłę, który podczas II Wojny Światowej walczy z hitlerowskimi Niemcami. Następnie Karol Wojtyła musi zmagać się z komunistami, którzy szukają na niego „haków”.

Karol. Człowiek, który został papieżem
fot. TVN

Natomiast „Karol. Papież, który pozostał człowiekiem” jest kontynuacją historii. Opowiada o Janie Pawle II, papieżu – od wyboru go na władcę stolicy piotrowej do śmierci. Prezentuje zwykłą, ludzką twarz Polaka.

Karol. Papież, który pozostał człowiekiem
fot. TVN

W obu produkcjach w rolę Karola Wojtyły wciela się Piotr Adamczyk. Widzowie Siódemki zobaczą aktora ponownie drugiego dnia świąt w filmie „Lejdis”.

Jan Paweł II a pedofilia

W marcu stacja TVN24 (TVN Warner Bros. Discovery) opublikowała film „Franciszkańska 3”. Autor reportażu przedstawił dokumenty mające świadczyć o tym, że Jan Paweł II, jeszcze jako kardynał, wiedział o przypadkach pedofilii w kościele. Materiał dostępny jest za darmo w internecie.

Produkcja została skrytykowana przez wiele środowisk. Sejm RP podjął uchwałę „w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II”. Ponadto stacje TVP i Grupy Polsat Plus pokazały w marcu specjalne wystąpienie marszałek Sejmu. Elżbieta Witek stwierdziła, że „zagraniczna stacja, spadkobiercy komunistów niszczą papieża po jego śmierci”.

„Karol. Człowiek, który został papieżem” w Wielkanoc, 9 kwietnia od godziny 12:40, a film „Karol. Papież, który pozostał człowiekiem” dzień później od 15:30 w TVN 7.

Polecamy